Jak krok po kroku wykonać renowację felg?

Jak krok po kroku wykonać renowację felg?

0

Każdy posiadacz samochodu zna problem rysowania się felg. Jednakże, ich pomalowanie wcale nie musi być dużym problemem. Oczywiście, jeśli rysy są duże i głębokie, konieczna jest pomoc fachowca. Często jednak, również amator może poradzić sobie z redukcją szkód przy użyciu zwyczajnego, ogólnodostępnego lakieru do felg.

Jak zacząć?

Zanim nałoży się wreszcie lakier do felg, trzeba wcześniej wykonać szereg innych czynności. Zdecydowanie należy zacząć od zdjęcia wszystkich kół, których felgi wymagają renowacji. Jest to niezbędne, dlatego też, przed przystąpieniem do pracy trzeba się upewnić, że posiada się zestaw kół zapasowych.

Po zdjęciu kół przede wszystkim trzeba bardzo dokładnie je umyć. Niewątpliwie, będzie to trudne bez myjki ciśnieniowej, dlatego też warto się w nią wyposażyć. Dobrze jest również podczas kupowania lakieru do felg zaopatrzyć się w specjalne środki czyszczące, przeznaczone właśnie do tych elementów. Pozwolą one na bardzo dokładne doczyszczenie powierzchni, co ułatwia późniejszą likwidację zarysowań.

Szlifowanie i szpachla

Kiedy felgi są już umyte i suche można nareszcie przejść do właściwej pracy, czyli likwidowania szkód. Niemniej jednak, nie jest to jeszcze wcale czas na wyciągnięcie lakieru do felg. Na tym etapie wskazane jest dokładne wyszlifowanie powierzchni felgi.

Kiedy już felga zostanie wyszlifowana warto nałożyć szpachlę. Czasami, gdy rysy są naprawdę niewielkie, po nałożeniu szpachli skorzystanie z lakieru do felg okazuje się niepotrzebne. Częściej jednak nie jest to jeszcze koniec pracy.

Warto zauważyć, że szlifować można również po nałożeniu szpachli. Drugie szlifowanie pozwala na jeszcze lepsze przygotowanie powierzchni pod lakier do felg.

Nakładanie lakieru do felg

Ostatnim etapem prac renowacyjnych dotyczących felg jest rzecz jasna nakładanie lakieru. Pierwsze kilka warstw stanowi podkład. Warto mieć na uwadze, że nie można nakładać wszystkich warstw jedna po drugiej, Rzecz w tym, aby odczekiwać odpowiednio długo, aż jedna warstwa wyschnie, zanim nałoży się kolejną.

Kiedy na felgach jest już odpowiednio gruba warstwa podkładu, należy użyć lakieru bazowego. To właśnie ten lakier do felg nadaje im koloru. Dlatego też, jeśli zapragnie się jakiegoś oryginalnego koloru felg, należy zakupić bazowy lakier w tym kolorze. Kiedy natomiast lakier bazowy jest już na felgach, pozostaje właściwie tylko nałożenie lakieru ochronnego, który jest bezbarwny.

Artykuł powstał we współpracy z Lakiery24.com