Jak radzić sobie ze stłuczeniami?

Jak radzić sobie ze stłuczeniami?

0

Do stłuczenia dochodzi na skutek działania siły zewnętrznej. W związku z tym dochodzi do uszkodzenia tkanek wewnętrznych. Najczęściej stłuczenie nie wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry. Stłuczenie nie jest poważnym urazem, jednak niekiedy ból mu towarzyszący może być naprawdę uciążliwy.

Objawy stłuczenia

Stłuczenie najczęściej dotyczy takich części ciała jak kolana, łokcie czy palce. To one najbardziej narażone są na urazy mechaniczne. Stłuczenie objawia się najczęściej obrzękiem i zaczerwienieniem uszkodzonej części ciała. Natychmiast pojawia się uciążliwy ból, który może z czasem może się nawet nasilać. Jeśli ból jest bardzo mocny możemy pomylić zwykłe stłuczenie ze złamaniem czy zwichnięciem. Nigdy nie należy jednak lekceważyć niepokojących objawów – jeśli ból jest silny, warto udać się do lekarza choćby po to, aby uspokoił nas, stwierdzając, że nasz uraz jest tylko i wyłącznie niegroźnym stłuczeniem. Oprócz opuchlizny i zaczerwienienia pojawia się najczęściej upośledzenie części ciała, której dotyczy uraz. Jeśli na przykład upadliśmy na rękę, to bardzo możliwe, że przez jakiś czas nie będziemy mogli wykonywać niektórych ruchów ze względu na towarzyszący im ból. Jest to całkowicie normalne. Jeśli jednak nie możemy zupełnie poruszyć ręką czy nogą, warto upewnić się, czy nie doszło do złamania. Stłuczenie daje również tak charakterystyczne objawy, jak pojawiające się na skórze siniaki. Siniaki to nic innego jak krwawe wylewy umiejscowione pod skórą. Z czasem siniak zmienia barwę, aż w końcu całkowicie znika.

Pierwsza pomoc przy stłuczeniu

Kiedy dojdzie do stłuczenia powinniśmy przede wszystkim spróbować schłodzić miejsce, które doznało urazu. Możemy to zrobić za pomocą woreczka z lodem. Jeśli takiego nie posiadamy, możemy wykorzystać tymczasowo zwykły zimny kompres i przyłożyć go na uszkodzone miejsce. Chłodzić je powinniśmy przez około 15 minut. Przyniesie to ulgę w bólu, a także zmniejszy powstałą opuchliznę i zredukuje pojawiające się zaczerwienienie. Przez kolejne dni możemy już stłuczone miejsce rozgrzewać. Domowym sposobem na stłuczenie jest zastosowanie na uszkodzoną część ciała okładów w postaci gazy nawilżonej wodą z octem. Jeśli ból i opuchlizna nie ustępują, możemy sięgnąć po produkty dostępne w aptece, takie jak różnego rodzaju maści czy żele. Na rynku dostępnych jest wiele takich preparatów, a najczęściej stosowane to na przykład Diklofenak, Naproxen czy Traumon. Jeśli ból nie ustępuje sięgnijmy po łagodne tabletki przeciwbólowe.