Jak wybielać zęby i nie uszkodzić szkliwa?

Jak wybielać zęby i nie uszkodzić szkliwa?

0

Białe, zadbane zęby i piękny uśmiech są nie tylko kwestią estetyczną, ale również dowodem zdrowia. Niektórzy mają naturalnie jasny kolor zębów, inni – ciemniejszy. Jakie czynniki mają wpływ na ich wygląd? I co zrobić, by mieć śnieżnobiały uśmiech? Na ich wygląd, mineralizację oraz grubość szkliwa mają wpływ przede wszystkim geny. Poza tym z wiekiem ilość szkliwa się ściera i wówczas zęby ciemnieją z powodu bardziej widocznej, ciemniejszej tkanki zębiny.

 

Niemałe znaczenie ma dieta

Niektóre owoce np. jagody wpływają niekorzystnie na kolor zębów. Ponadto sporo osób pije kawę i herbatę, które powodują pojawienie się przebarwień. Szkodliwe dla zębów i dziąseł jest także palenie. Także niektóre leki (np. antybiotyki) oraz suplementy żelaza powodują pogorszenie wyglądu szkliwa.

Jeśli marzymy o śnieżnobiałym uśmiechu, warto wdrożyć pewne działania, aby wybielić zęby. Jak to zrobić, aby nie uszkodzić szkliwa?

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o usunięcie kamienia nazębnego

Tworząca się na zębach płytka to nie tylko defekt estetyczny, ale również zdrowotny, ponieważ bakterie powodują zapalenie dziąseł oraz próchnicę. Stomatolog dysponuje kilkoma metodami usuwania kamienia. Są to ultradźwięki, piaskowanie oraz ścieranie mechaniczne. Wybrana metoda powinna być dopasowana do ilości płytki nazębnej oraz osadu.

Jeśli po usunięciu kamienia, naszym zębom nadal daleko do bieli, wówczas możemy wypróbować kolejne metody. Domowe sposoby, spośród których wyróżniamy szczotkowanie sodą oczyszczoną oraz nakładanie na zęby węgla aktywnego w połączeniu z olejem kokosowym mają pewną skuteczność, ale grożą uszkodzeniem szkliwa.

Obecnie w drogeriach możemy kupić również pasty wybielające zęby. Zawierają one substancje ścierne (np. krzemionkę), których celem jest mechaniczne usuwanie osadów podczas mycia zębów. Szukając odpowiedniej pasty, powinniśmy wybrać taką o współczynniku ścieralności (RDA) nieprzekraczającym wartości 200, aby nie uszkodzić szkliwa. Produkt ten można stosować nieprzerwanie przez dwa miesiące, albo naprzemiennie z innymi, standardowymi pastami do zębów. Proces wybielania można wspierać, używając płynów do płukania jamy ustnej nakierowanych na walkę z płytką nazębną oraz na rozjaśnianie zębów.

Niecierpliwi mogą skorzystać z wybielania zębów przy użyciu światła różnego typu lamp. Taki zabieg można przeprowadzić w gabinecie stomatologa lub w domu. W tym drugim przypadku kupujemy online lub w sklepie stacjonarnym urządzenie przeznaczone do wybielania, np. Blanx White Shock lub Crest 3D White i stosujemy w połączeniu z odpowiednio dobraną pastą do mycia zębów, której zadaniem jest również rozjaśnienie uśmiechu. Zestawy te opierają się na działaniu lampy LED, która ma wybielać zęby podczas ich naświetlania. Efekty są szybkie i utrzymują się długo.

Aby podtrzymać rezultat, należy stosować białą dietę przez tydzień lub najlepiej dwa oraz być przygotowanym na fakt, że zęby mogą być nadwrażliwe przez kilka dni po zabiegu. Naświetlaniom lampą LED nie mogą być poddane kobiety w ciąży i karmienia piersią, a także chorzy na cukrzycę, epilepsję oraz nowotwory.

Warto zadbać o ładny uśmiech, który jest najpiękniejszą ozdobą zarówno kobiety, jak i mężczyzny.