Jaki stół wybrać do salonu?

Jaki stół wybrać do salonu?

0

Wybór stołu do salonu wymaga dokładnego przemyślenia podstawowych funkcji, jakie ma pełnić. Czy będzie używany tylko od święta, czy też posłuży podczas codziennych posiłków. Często jest to mebel, przy którym zabiegana rodzina ma okazję usiąść razem i spożyć wspólnie obiad albo kolację. Przy nim można przyjąć gości w trakcie przyjacielskiego spotkania, ale również zorganizować uroczyste przyjęcie z okazji urodzin lub świąt.

Przede wszystkim trzeba zdecydować o wielkości stołu

Wymiary zależą od ilości osób, które najczęściej będą przy nim zasiadać, a warto przy tym pamiętać, by przewidzieć na każdą z nich co najmniej sześćdziesiąt centymetrów przestrzeni. Zachowując odpowiednie odległości między siedzącymi zapewnia się im komfort spożywania posiłku, jak również swobodnego wstawania i siadania. O wymiarach nie można zapomnieć wybierając krzesła – ich szerokość oraz wysokość muszą być proporcjonalne względem stołu.

Kolejną kwestią jest kształt

Stół do salonu może być zarówno okrągły, jak i prostokątny. Okrągły mieści raczej niewiele osób, ale ułatwia utrzymanie kontaktu. Alternatywą dla koła jest owal, przy którym można posadzić większą liczbę gości. Praktycznym rozwiązaniem są stoły okrągłe, które można rozłożyć do owalu. Zaokrąglone blaty dodadzą wnętrzu ciepła i przytulności, zwłaszcza gdy zostały wykonane z drewna, poza tym są bezpieczniejsze, gdy po domu biegają dzieci.

Stoły prostokątne są najpopularniejszym wyborem, głównie ze względu na możliwość uczestniczenia w posiłku większej ilości osób przy stosunkowo niewielkiej przestrzeni, jaką zabierze z salonu ten mebel. Z powodzeniem może stać przy ścianie, gdy nie jest wykorzystywany na co dzień. Świetną propozycją dla mniejszych domów i mieszkań jest stół kwadratowy – łatwo go odsunąć nawet w róg pokoju, dzięki czemu zaoszczędzona przestrzeń jest większa.

Materiał, z jakiego powinien być wykonany stół, zależy od reszty wyposażenia salonu

W ciepłych wnętrzach, nawiązujących do minionych epok, idealne będzie drewno, na przykład dąb, które samo w sobie bywa wystarczającą ozdobą. Dekoracyjne, rzeźbione nogi dobrze zagrają z tapicerkami o kwiatowym motywie. Prosty sosnowy blat z minimalistycznymi krzesłami ociepli natomiast nowoczesny dom. Odpowiednio zaimpregnowany i pielęgnowany stół drewniany będzie służył przez lata. Miłośnicy dużej, jasnej i przestronnej przestrzeni z pewnością docenią szklany stół na metalowym stelażu, jednak trzeba pamiętać, że każda plama czy odcisk palca jest bardzo widoczny i wymaga codziennego sprzątania.

Partnerem artykułu jest właściciel strony mebledosalonu.co.pl.