Markiza balkonowa poręczowa. Jakie rodzaje markiz warto zakupić?

Markiza balkonowa poręczowa. Jakie rodzaje markiz warto zakupić?

0

Markizy są bardzo wygodnym rozwiązaniem zawsze, gdy posiadamy swój raczej mały sklepik, kawiarnię lub po prostu chcemy ochronić przed słońcem nasz balkon. Markiza bowiem ma za zadanie odbijać promienie słoneczne tak, abyśmy przebywając pod nią, mogli spokojnie odpocząć, nie będąc oślepianymi słońcem, zwłaszcza latem. Jakie zatem zadania jeszcze mają markizy, jakie są rodzaje tych przydatnych rzeczy i który z nich najlepiej wybrać? Czym charakteryzuje się markiza balkonowa poręczowa? Sprawdźmy.

Markiza termoizolacyjna

Choć wspominaliśmy o balkonach czy lokalach usługowych, również możemy spotkać się z markizą na okno. Różni się ona nieco od innych typów, bowiem wykonana jest zazwyczaj z tkaniny, która jest lekko przezroczysta, ale chroni nasz pokój przed nadmiernym nagrzaniem i nie pozwala zbyt wielu promieniom słonecznym dostać się do środka.

Oczywiście markizę termoizolacyjną możemy w każdej chwili zdjąć. Jednak latem, gdy np. posiadamy pokój na poddaszu, a powszechnie wiadomo, iż im bliżej dachu, tym goręcej, możemy skutecznie chronić nasz pokój przed upałem. Ten rodzaj markizy zatem jest zawsze warty zakupu, gdy słońce przeszkadza nam w przebywaniu w lokum.

Markiza tarasowa

Bardzo modne nie tylko ze względu na właściwość, jaką jest ochrona przed słońcem. Markizy tarasowe, jako że są wykonane z różnych materiałów, najczęściej szkła lub tkaniny, są estetyczne i dodają uroku naszemu tarasowi czy przylegającej do domu części powierzchni tarasowej. Taras, który przecież jest większy niż zwykły balkon, wymaga solidnych rozmiarów osłony przed promieniami słonecznymi, więc wybrana przez nas markiza powinna być duża i oczywiście zgodna z wymiarami tarasowymi.

Markiza tarasowa ma jeszcze jedno zadanie: ma chronić przed deszczem. Nie chodzi jednak o ulewny deszcz czy burze. W takim wypadku markizę najlepiej złożyć. Jeśli jednak pada lekko, możemy spokojnie przebywać pod nią i nie martwić się, iż przemokniemy.

Markiza balkonowa poręczowa

Ów typ jest jednym z najchętniej wybieranych przez właścicieli mieszkań z balkonem. Skutecznie bowiem chroni przed słońcem i pozwala przebywać na balkonie nawet w słoneczne dni. Markiza balkonowa poręczowa jest zdecydowanie najlepszą ochroną przed warunkami pogodowymi dla balkonów. Wyróżnia się wszak tym, że posiada ramiona mocowane przy poręczy balkonowej, dzięki czemu osłania balkon od jego górnej podstawy, np. w przypadku mieszkań blokowych, aż do balustrady.

Markiza koszowa dla sklepu

Tego typu markizy są na ogół wybierane przez właścicieli małych sklepików, którzy wystawiają część swego towaru przed sklepem lub pragną zareklamować swą markę. Na markizie koszowej bowiem, na specjalne życzenie kupującego, może zostać namalowana nazwa sklepu bądź owej logo.

Markizy koszowe są bardzo atrakcyjne dla klientów, a ponadto wyróżniają się półokrągłym kształtem. Na pewno więc przypadną do gustu każdemu, kto, chcąc na chwilę schronić się przed upałem, wejdzie pod markizę i przy okazji będzie mógł zapoznać się z ofertą sklepu.

Markiza przegubowa

Markizy te posiadają zazwyczaj korbę, dzięki której mogą być rozwijane bądź składane. Jest to jeden z rodzajów popularnych markiz balkonowych, które, choć nie są tak opłacalne, jak markizy poręczowe, i tak znajdą zastosowanie na balkonie. Chronią przed promieniami słonecznymi dobrze, niestety nie można ich wykrzywić pod kątami. Są tylko poziome, dlatego nie zawsze skutecznie odbijają promienie słoneczne.

Wymienione rodzaje markiz to te najpopularniejsze i najbardziej polecane. Każda z nich chroni przed upałem, lecz każdy typ markizy przyda się w innych okolicznościach. Jedne doskonale ochronią przed deszczem i wiatrem, zaś inne będą pełnić raczej funkcje ozdobne tak jak w przypadku markiz sklepowych. Markizy, choć być może nie są tanie, przez lata będą nam służyć, więc warto dokonać takiego zakupu, aby móc spokojnie odpoczywać na świeżym powietrzu nawet w słoneczną pogodę.