Ubezpieczenie OC – podstawowe informacje

Ubezpieczenie OC – podstawowe informacje

0

Ubezpieczenie OC to podstawowa polisa chroniąca wszystkich uczestników ruchu drogowego. Co ważne, każdy samochód, motocykl czy quad poruszający się po drogach krajów należących do EU musi być objęty polisą. Co każdy kierowca powinien wiedzieć o ubezpieczeniu OC? Sprawdź!

 

Obowiązek każdego kierowcy: ubezpieczenie OC

Zakres ubezpieczenia OC określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z treścią dokumentu ubezpieczenie OC, chroni osobę, która kieruje ubezpieczonym pojazdem w momencie wyrządzenia przez nią szkody osobowej lub materialnej. Zasada jest prosta: jeśli z Twojej winy dojdzie do kolizji lub wypadku, nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni. Likwidacją szkody zajmie się ubezpieczyciel. Dzięki takiemu rozwiązaniu każda osoba poszkodowana w zdarzeniu drogowym może liczyć na zadośćuczynienie.

Co ważne, ubezpieczenie OC należy zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Umowa obowiązuje przez 12 miesięcy. Po tym czasie, jeszcze przed wygaśnięciem ochrony, należy ją przedłużyć lub skorzystać z usług innego towarzystwa. Zaniedbanie tego obowiązku będzie miało poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe. UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) zajmuje się między innymi weryfikacją nieubezpieczonych pojazdów i nakładaniem kar na ich właścicieli.  W tym roku właściciele nieubezpieczonych „osobówek” zapłacą nawet 6020 zł kary.

 

Składka za OC

Wysokość składki za ubezpieczenie OC nie jest stała. Zależy od kilku czynników: wieku i doświadczenia kierowcy, przyznanych zniżek za bezszkodową jazdę, marki i modelu pojazdu, roku jego produkcji, przebiegu, pojemności, mocy. Najwięcej za OC zapłacą młodzi, niedoświadczeni kierowcy niemający na swoim koncie żadnych zniżek.