Przewody grzewcze do rur na każdą pogodę

Przewody grzewcze do rur na każdą pogodę

0

Przewody grzewcze do rur to kable, dzięki którym nie musimy się martwić o temperaturę wody w rurach zarówno w domu, jak i zakładzie produkcyjnym, garażu czy innych nieogrzewanych miejscach z dostępem do wody. Pomimo zmian klimatu w zimie temperatury potrafią nadal spaść mocno poniżej zera i w takich przypadkach ryzyko zamarznięcia wody i innej cieczy w rurach i rurociągach wzrasta. Niestety takie zamarznięcie powoduje zwiększenie się objętości cieczy i rozsadzenie rury. Naraża nas to po pierwsze na zalanie i brak wody oraz w przypadku zakładów produkcyjnych przerwy w produkcji i krótko mówiąc, straty. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów oraz szkód warto zastosować przewody grzewcze i nie martwić się, gdy przyjdzie zima.

Różnorodne zastosowanie przewodów grzewczych

 

Przewody grzewcze stosujemy w przypadku ogrzewania podłogowego, ale nie tylko. Ze względu na to, że mogą mieć dowolną długość znajdą zastosowanie w przypadku wielu rurociągów i tych wodnych i przemysłowych. Co więcej, możemy ogrzewać nimi dachy, chroniąc budynek przed oblodzeniem i zaleganiem śniegu, a także rynny, pomieszczenia gospodarcze, które są nieocieplone, warsztaty, domki letniskowe tak, aby nie musieć spuszczać wody z rur na zimę, czy też przydomowe podjazdy i chodniki. Najlepiej zaplanować wykorzystanie przewodów grzewczych już na etapie projektu budynku, czy części sanitarnych tak, aby dobrać odpowiednie długości, unikając strat materiału oraz aby wziąć pod uwagę, z której strony będzie kabel zasilający. Przewody grzewcze mogą mieć część zasilającą z dwóch stron, ale niektóre mają zasilanie tylko z jednej strony, na co także warto zwrócić uwagę.

Jak możemy podzielić kable grzewcze

 

Przewody grzewcze do rur możemy podzielić ze względu na kilka czynników. Różnią się one długością – mamy przewody do 2 m oraz przewody dłuższe do bardziej skomplikowanych konstrukcji. Kable grzewcze mogą, ale nie muszą posiadać termostatu, aczkolwiek zalecane jest, aby używać termostatu w każdym przypadku. Unikniemy wtedy strat energii, będziemy mieć kontrolę nad temperaturą oraz użytkowanie będzie maksymalnie ekonomicznie. Główny podział przewodów grzewczych to kable stałooporowe i samoregulujące.

 

Kable stałooporowe jak nazwa wskazuje, charakteryzują się stałą mocą niezależną od temperatury na zewnątrz. Nie można ich jednak przecinać, ponieważ tracą właściwości. Maksymalna temperatura pracy to 900 stopni. Takie kable sprawdzą się lepiej w przypadku krótszych odcinków rur. Kable samoregulujące możemy dostosowywać dowolnie sami, czyli przecinać, łączyć, przedłużać i stykać bez obaw o przegrzanie. Moc tych kabli zależy od temperatury na zewnątrz, a jej stosunek jest odwrotnie proporcjonalny do warunków atmosferycznych.

 

Przewody grzewcze elektryczne do zadań specjalnych

 

Przewody grzewcze elektryczne są odporne na działanie promieni UV, dlatego możemy nimi ogrzać nasze dachy, a także rynny. Są też bardzo użyteczne na przykład w przypadku hydroforów, dzięki którym w mroźny dzień w przypadku pożaru będziemy mogli zareagować i ugasić płonący budynek wodą. Kable chronią nie tylko nasze rury, ale również i zawory, a dzięki użyciu termostatu nie musimy o nic się martwić, ponieważ system włączy się sam, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Jest to bardzo praktyczne pomocne rozwiązanie przy jednoczesnym braku konieczności skomplikowanej obsługi.

Montaż kabli grzewczych do rur – co warto wiedzieć?

Na rynku z łatwością dostępne są zarówno przewody stałooporowe, jak i samoregulujące, a także do wyboru mamy opcje z termostatem i bez. Sam montaż nie jest trudny i możemy to zrobić sami, pamiętając o kilku kwestiach. Kabel może być zastosowanych w przypadku rur metalowych i z tworzyw sztucznych. Na tworzywo nakłada się dodatkowo folię izolacyjną. Pomiędzy kolejnymi owinięciami zostawmy odstęp 15 mm, aby uniknąć przegrzania i stykania się kabli. Kabel przypinamy do rury za pomocą specjalnych spinek, które są odporne na niskie temperatury. Później wystarczy już tylko włączyć kable do kontaktu i cieszyć się zimą nawet tą mroźną.