Masaże relaksacyjne w leczeniu dolegliwości psychicznych

Masaże relaksacyjne w leczeniu dolegliwości psychicznych

0

Masaże relaksacyjne różnego rodzaju są w Polsce obecnie niezwykle popularne. Jest to jeden z częściej wykonywanych zabiegów w salonach odnowy biologicznej lub salonach kosmetycznych. Jednak czy masaż relaksacyjny może pomóc w przypadku dolegliwości psychicznych?

Masaże relaksacyjne a stres

Masaż relaksacyjny jest polecany przede wszystkim tym osobom, które wystawione są na długotrwały stres. Ma on bowiem bardzo intensywny, pośredni wpływ na ludzką psychikę. Często z tego typu masaży korzystają bowiem osoby pracujące na wysokich stanowiskach, dla których ciągła praca i świadomość decyzyjności wiąże się z dużym wysiłkiem psychicznym.

W przypadku ciągłego stresu to właśnie masaże relaksacyjne są jednym z częściej polecanych sposobów leczenia. Zapewnienie sobie weekendu na odpoczynek i relaks ma niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Nieleczony stres może bowiem prowadzić do rozwinięcia się umiarkowanych zaburzeń psychicznych, które są już znacznie poważniejszą dolegliwością.

Fizjoterapia w zaburzeniach psychicznych

Wpływ fizjoterapii i samych masaży relaksacyjnych ma na zaburzenia psychiczne mniejszy wpływ, niż na chroniczny stres. Dla wielu osób jednak jest on dodatkową formą leczenia, oprócz zażywania leków i korzystania z psychoterapii. Masaż relaksacyjny częściej wykorzystuje się jako leczenie objawowe pewnych dolegliwości, które pojawiają się w przypadku zaburzeń psychicznych.

Masaże relaksacyjne znane są ze swoich właściwości rozluźniających, ale również przyspieszających metabolizm. Mogą więc sięgać po nie wszystkie te osoby, które ze względu na zaburzenia psychiczne borykają się ze zwiększonym apetytem. Regularne wykonywanie masaży sprawi, że przyrost tkanki tłuszczowej będzie mniejszy lub nie będzie go wcale, co sprawi, że osoba taka nie przytyje. Oprócz tego masaże relaksacyjne cieszą się dużą popularnością w leczeniu bezsenności.

Podsumowując, choć same masaże nie są w stanie wyleczyć depresji czy innych dolegliwości psychicznych, bez problemu można je stosować jako dodatkową formę terapii. Ich wpływ na psychikę praktycznie zawsze jest pozytywny, więc nie ma możliwości, że ten rodzaj leczenia zaszkodzi. Wszystkie te osoby, które wahają się z decyzją, powinny spróbować masażu relaksacyjnego i na własnej skórze sprawdzić, czy okaże się on pomocny.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA