Co zrobić gdy dopada nas grypa?

Co zrobić gdy dopada nas grypa?

0

Grypa jest chorobą zakaźną, która pojawia się głównie sezonowo – to wtedy odnotowuje się największą liczbę zachorowań. Co roku dostępne są szczepionki na grypę sezonową, a w polskich aptekach pojawia się 1,5 mln dawek szczepionki. Ponadto na rynku można kupić wiele leków wspierających walkę z tą chorobą, takich jak np. Anapran. Jakie są objawy i sposób leczenia grypy?

 

Grypa – objawy

 

Grypa cechuje się bardzo szybkimi i mocnymi objawami, które bardzo często nie posiadają żadnych stadiów przejściowych. Są one bardzo podobne do mylonego z grypą przeziębienia, które pomimo podobnych symptomów jest dolegliwością o wiele łagodniejszą – cechuje się ono nieżytem nosa, potocznie zwanym katarem. Ponadto niemal zawsze podczas przechodzenia infekcji wirusowej układu oddechowego, pojawia się uczucie chronicznego zmęczenia, płytki oddech i podwyższone tętno. Najostrzejsze objawy grypy zazwyczaj ustępują po około czterech dniach. W przypadku przedłużenia się czasu występowania dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie działanie (np. przypisze antybiotyk lub leki typu anapran) do najbardziej charakterystycznych objawów grypy zaliczane są:

  • gorączka, oscylująca w granicy 38-40°C, która zwykle maleje naturalnie po 3-5 dniach od pojawienia się pierwszych symptomów. W przypadku, gdy po początkowym spadku temperatury następuje ponowny jej wzrost, może to oznaczać nadkażenie bakteryjne. Ponadto wysokiej temperaturze często towarzyszą takie objawy jak wzmożona potliwość czy dreszcze.
  • Męczący i suchy kaszel, który jest powiązany z uczuciem drapania w gardle. Ból gardła może pojawić się w późniejszej fazie choroby wraz z lekkim nieżytem nosa.
  • Ból głowy i światłowstręt – ogólnie zmniejszona reaktywność na bodźce zewnętrzne.
  • Utrata apetytu, która jest pożytecznym działaniem organizmu, ponieważ kosztem trawienia, mobilizuje on układ odpornościowy do wzmożonej walki z chorobą.

 

U osób starszych, które cierpią na choroby układu krążenia oraz u dzieci, grypa może posiadać zdecydowanie bardziej gwałtowny przebieg o ostrzejszych objawach.  Oprócz powyższych mog występować dodatkowo: dezorientacja, redukcja oddawania moczu, osłabienie mięśni, problemy z oddychaniem, plucie krwią oraz niskie ciśnienie krwi.

 

Grypa – leczenie

 

Leczenie grypy powinno rozpocząć się prewencją w postaci wykonywanych sezonowo szczepień. Warto wiedzieć, iż wirus grypy nieustannie mutuje i niemożliwe jest stworzenie uniwersalnej szczepionki. WHO poprzez analizę statystyczną ustala prawdopodobne linie wirusa, na które wcześniej można się uodpornić. Szacuje się, iż szczepienia redukują liczbę zachorowań u dzieci nawet o 36 %. W momencie wystąpienia pierwszych objawów, należy niezwłocznie rozpocząć leczenie od pozostania w domu w łóżku. Organizm, który wszystkie swoje siły kierunkuje na walkę z wirusem, potrzebuję odpoczynku i nawodnienia ( najlepiej pić wodę, herbaty ziołowe i owocowe, soki owocowe).

Grypę we wczesnym stadium można zwalczyć naturalnymi metodami, takimi jak spożywanie czosnku, syrop z cebuli, miód, sok z aronii czy malin. Produkty te pełnią rolę antybakteryujną i rozgrzewającą.  W trakcie domowego leczenia możliwa jest jedynie walka z objawami grypy, dlatego warto również zaopatrzyć się w środki uśmierzające najpoważniejsze dolegliwości – syropy na kaszel i środki przeciwgorączkowe (np. anapran). W sytuacji, gdy tradycyjne metody nie pomogą należy udać się do lekarza po odpowiednie leki przeciwwirusowe. Najskuteczniejsze są te dostępne na receptę – inhibitory neuraminidazy, które powstrzymują replikację wirusa typu A i B.