W dobie urządzeń multimedialnych

W dobie urządzeń multimedialnych

0

Jako, że żyjemy w erze wszędobylskiego Internetu oraz niezwykłego postępu technologicznego, to nie powinno nikogo dziwić to, że coraz popularniejsze stają się najróżniejsze wynalazki typu monitory interaktywne, tablice dotykowe czy też innowacyjne projektory, które są niezwykle pomocne do wszelkiego rodzaju prezentacji multimedialnych czy nawet do prowadzenia lekcji w placówkach szkolnych. Zielona tablica z kredą powoli odchodzi do lamusa, ponieważ są zastępowane monitorami interaktywnymi, które można już dostać w całkiem przystępnej cenie. Urządzenia multimedialne w edukacji to dzisiaj podstawa. Jakie funkcjonalności oferują tego typu urządzenia?

Czym wyróżniają się projektory z funkcją tablicy interaktywnej?

W celu skorzystania z projektora z funkcją tablicy interaktywnej najlepiej wspomóc się matową i białą tablicą suchościeralną, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie interaktywnej powierzchni. Projektor może zostać zamontowany na ścianie, dzięki czemu nie będzie trzeba kłopotać się z całą masą uporczywych kabli, które plątają się po całej podłodze. Zaletą projektora jest także to, że pozwala uzyskać duży obraz, a ponadto jest też możliwość podłączenia kilku komputerów.

Niestety tego typu urządzenia mają także swoje gorsze strony. Jedną z nich jest cień na tablicy oraz świecenie lampy projektora w oczy. Minusem jest także utrudniona praca w przypadku pełnego oświetlenia. Dla wielu osób uciążliwy jest pewnie też fakt, że projektor z funkcją tablicy interaktywnej nie jest od razu po podłączeniu gotowy do pracy, lecz dopiero po nagrzaniu lampy i zainstalowaniu odpowiednich sterowników. Szacuje się, że żywotność takiego urządzenia wynosi zwykle około sześciu at. Konieczna jest także regularna wymiana lamp oraz czyszczenie filtrów. Na szczęście projektor nie straszy horrendalną ceną, więc jeśli nie chcemy nadwyrężać swojego budżetu, to można śmiało na niego postawić.

Monitory interaktywne – wyższa cena, ale tańsza eksploatacja?

Chociaż nie jest żadną tajemnicą, że zakup monitorów interaktywnych nie należy do tanich przedsięwzięć, to okazuje się w praktyce, że można na takim zakupie wręcz zaoszczędzić. Czy rzeczywiście tak jest? Monitory interaktywne wymagają początkowo znacznie wyższych nakładów finansowych, niż ma to miejsce w przypadku projektorów, ale na przestrzeni lat wybór ten stanie się bardziej opłacalny. Chodzi tutaj głównie o tańszą eksploatacje tego rodzaju urządzeń. Nie trzeba bowiem przejmować się regularną wymianą lamp i czyszczeniem filtrów.

Dodatkową zaletą jest niski pobór energii, a jednocześnie gwarancja doskonałej jakości obrazu. W monitorach interaktywnych nie ma problemów z cieniem, można pracować na nich w dowolnych warunkach, a żywotność tego rodzaju urządzeń sięga aż dwadzieścia pięć lat. Ogromną zaletą jest także natychmiastowa po uruchomieniu gotowość do pracy monitorów interaktywnych. Można podłączyć kilka komputerów i nie ma konieczności instalowania sterowników. Chociaż korzyści jest cała masa, to są także pewne ograniczenia, a mianowicie brak możliwości korzystania z monitorów interaktywnych jako tradycyjnych tablic suchościeralnych.

Nowoczesne wyposażenie placowek oświaty znajdziesz na https://masteredukacja.pl/2398-monitory-interaktywne-bez-vat.