Wskazania do laserowego usuwania zmian skórnych

Pieprzyki i znamiona naturalnie występują na skórze człowieka. Czasem warto je usunąć. Sprawdź, kiedy można wykonać laserowe usuwanie zmian skórnych.

Chcesz się pozbyć pieprzyka? Poznaj wskazania do laserowego usuwania zmian skórnych

Laserowe usuwanie zmian skórnych to nowoczesny i mało inwazyjny sposób na pozbycie się takich niedoskonałości, jak łagodne pieprzyki, znamiona czy brodawki wirusowe. Zabieg jest szybki, bezbolesny i bardzo skuteczny. Już po jednym zastosowaniu można pozbyć się niechcianej zmiany nieodwracalnie. Niestety, zabieg laserowy nie zawsze jest możliwy, czasem chirurg musi sięgnąć po skalpel. Z artykułu dowiesz się więcej na temat zabiegu laserem CO2.

Kiedy można wykonać laserowe usuwanie zmian skórnych?

Znamiona i pieprzyki to szpecące zmiany skórne, które w większości przypadków można bezpiecznie usunąć za pomocą lasera CO2. Jak podkreślają specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach, usuwanie znamion zawsze musi być poprzedzone konsultacją dermatologiczną. Lekarz bada skórę dermatoskopem i ocenia czy zmiana na pewno jest łagodna. Jeśli ma jakiekolwiek wątpliwości, zaleca chirurgiczne wycięcie znamienia. W przypadku typowych łagodnych zmian skórnych rekomendowana jest metoda laserowa, ponieważ jest mniej inwazyjna i bezkrwawa. Proces gojenia zachodzi szybko, a po usuniętej zmianie skórnej nie pozostaje śladu.

Laserowe usuwanie zmian skórnych przeznaczone jest dla osób w każdym wieku – zarówno dorosłych, dzieci, jak i osób starszych. Usuwanie znamion u dzieci i kobiet w ciąży nie stanowi zagrożenia, co świadczy o wysokim profilu bezpieczeństwa tej metody.

Na czym polega usuwanie znamion przy pomocy lasera CO2?

Zabieg laserowego usuwania zmian skórnych jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Procedura polega na naświetleniu wskazanego miejsca wiązką lasera CO2 o długości fali 10 600 nm, która jest doskonale pochłaniana przez wodę. Tryb pracy lasera (normalpuls, ultrapuls lub superpuls) dobierany jest w zależności od głębokości i wielkości zmiany. Skutkiem tego uwodniona tkanka barwnikowa ulega odparowaniu, a w jej miejscu pojawia się powierzchniowy strupek. Podczas zabiegu zostają zamknięte naczynia krwionośne i limfatyczne, co minimalizuje krwawienie. Po zabiegu miejsce potraktowane laserem przez 3-4 tygodnie należy przemywać preparatem, który zalecił lekarz oraz chronić strupek przed mechanicznym uszkodzeniem lub szkodliwymi promieniami UV za pomocą plastra przepuszczającego powietrze.

Przeciwwskazania do usuwania zmian skórnych laserem i zabieg alternatywny

W przypadku podejrzanych pieprzyków i znamion rekomenduje się chirurgiczne usuwanie zmian skórnych, ponieważ usunięta w ten sposób tkanka, może zostać dodatkowo poddana badaniu histopatologicznemu. Zmiany skórne, które należy wyciąć skalpelem, ocenia się za pomocą tzw. klasyfikacji ABCDE (od pierwszych liter angielskich słów, określających cechy zmian skórnych):

A (asymmetrical) – jeśli zmiana skórna ma asymetryczny kształt, staje się podejrzana i należy rozważyć jej usunięcie;

B (border) – jeśli brzegi znamienia są nieregularne, trzeba mu się bliżej przyjrzeć;

C (color) – pieprzyk, który jest nietypowo napigmentowany, staje się zmianą atypową i wymaga konsultacji z lekarzem;

D (diameter) – zmiana skórna, która jest duża (powyżej 5 mm) lub szybko się powiększa, powinna być bacznie obserwowana;

E (evolving) – jeżeli w ostatnim czasie coś zmieniło się w wyglądzie Twojego pieprzyka, tj. zwiększyła się jego płaszczyzna czy kolor, jest to podstawa do wizyty u dermatologa.

Swędzenie, krwawienie, sączenie czy łuszczenie się znamion również wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej. Do przeciwwskazań do laserowego usuwania zmian skórnych należą również: aktywne infekcje w miejscu występowania zmiany, np. opryszczka oraz skłonność do tworzenia się blizn przerosłych lub keloidów.

Więcej o usuwaniu zmian skórnych dowiesz się od specjalistów z katowickiej Kliniki Miracki – zapraszamy do kontaktu: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-katowice/

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/