Zakup mebli

Zakup mebli

0

Wyposażanie swojego mieszkania lub domu należy raczej do przyjemności. Prace budowlane, remontowe, wykończeniowe są trudne i czasochłonne. Zakup mebli jest natomiast swoistą „kropką nad i” w procesie urządzania się w domu. O czym należy pamiętać w trakcie tego procesu?

Czego chcemy

Aby zabrać się do zakupu mebli trzeba przede wszystkim wiedzieć, czego się chce. Nie można spacerować po salonach meblowych w ciemno, licząc na to, że coś po prostu wpadnie nam w oko. Prawdopodobnie rzeczywiście kupimy wówczas mebel, ale nie jest powiedziane, że powodem nie będzie zwykłe znużenie i zmęczenie wynikające z wielogodzinnego oglądania kanap, stołów czy foteli.
Zastanówmy się jaki styl pasuje do naszego pokoju. Poszukajmy inspiracji mieszkaniowych w internecie lub w prasie. Zanim ruszymy do sklepów, wiedzmy, jakie są nasze oczekiwania względem danego mebla.

Wymiary

Estetyka i związane z nią aspiracje to jedna rzecz, a druga to sprawy praktyczne. Podstawową rzeczą, którą musimy zrobić przed zakupem mebla jest zmierzenie, ile zajmowałby on w naszym pokoju. Bardzo często można wpaść w pewną pułapkę. W sklepie meble z reguły wyglądają na dość niewielkie – są w wielkim pawilonie, otoczone innymi meblami. Kupujemy je więc i wnosimy do domu, a tam okazuje się, że zagracają pół pokoju. Tak dzieje się w przypadku niektórych przestronnych pomieszczeń. Natomiast w tych małych, ciasnych sprawa wygląda jeszcze trudniej. Jeśli zakupimy zbyt duży mebel, może się okazać, że po prostu on się nam nie zmieści do pokoju. Dokładnie zmierzenie przestrzeni i ustalenie, na jak duży maksymalnie mebel możemy sobie pozwolić jest więc podstawą, bez której nie ma co ruszać do salonów meblowych.

Podkładki pod meble

Kiedy już w końcu zakupimy meble, warto pamiętać o jeszcze jednym, niewielkim zakupie. Podkładki pod meble, bo o nich mowa są bardzo niewielkim wydatkiem, a ich zakup naprawdę się opłaca.
Podczas przesuwania ciężkich mebli możemy porysować lub trwale pobrudzić podłogę. Podkładki pod meble wykonane są z filcu, materiału, gąbki lub pianki. Czasem wycięte są już gotowe do naklejenia kółeczka, a czasami trzeba wykroić odpowiadający kształt z większego kawałka. Następnie podklejamy spód lub nóżki mebla i dzięki temu prostemu trickowi podłoga nie ulegnie zniszczeniu przy przesuwaniu mebli. To szczególnie ważne zatem, jeśli mamy zamontowaną w pokoju drogie deski. Zakup podkładek pod meble to sprawa groszowa, która może jednak ją uratować.

Odpowiednia pielęgnacja

Już w sklepie, zanim kupimy mebel albo podczas procesu kupowania, warto się dowiedzieć, w jaki sposób powinniśmy go czyścić i pielęgnować. Zupełnie inaczej robimy to bowiem w przypadku kanap skórzanych, a inaczej, kiedy nasz mebel jest pokryty miękkim zamszem. Spytajmy zatem pracownika sklepu, jakie są zalecenia dotyczące czyszczenia mebli. Często są one wypisane również w materiałach dodanych przez producenta lub przy umowie gwarancyjnej. Warto od razu się z nimi zapoznać i stosować się do nich. Dzięki temu meble długo posłużą nam w świetnej kondycji.

Dobrej jakości maty pod meble znajdziesz na stronie http://www.maximat.pl/.