Fluor- kiedy szkodzi, a kiedy pomaga?

Fluor- kiedy szkodzi, a kiedy pomaga?

0

Fluor jest pierwiastkiem niezbędnym dla zdrowia organizmu. Odpowiada za ochronę zębów przed próchnicą, a poza tym bierze udział w budowie ścięgien, mięśni, włosów, skóry i tkanki łącznej. Dzięki fluorowi kości są twardsze i mniej narażone na zrzeszotnienie. Zatem, czy fluor może szkodzić?

Wpływ fluoru na zęby

Dzięki temu, że pasty do zębów zawierają fluor, zęby stają się mocniejsze i bardziej odporne na demineralizację. Rzadziej będziemy mieli do czynienia z próchnicą zębów, jeśli do organizmu będzie dostarczany fluor. Stosowanie pasty do zębów z fluorem podczas codziennego mycia zębów pomaga utrzymać zęby w dobrym stanie, a jeśli stan uzębienia wymaga bardziej intensywnej remineralizacji i profilaktyki próchnicy, polecane są preparaty np. Elmex żel do zębów, Fluormex, Lacalut fluor żel, które wzmacniają odporność zębów na długi czas.

Czy fluor może szkodzić?

Jak każda substancja w nadmiarze, także fluor może być toksyczny. Jednak, nawet gdy dostarczymy do organizmu całą tubkę pasty do zębów, nie przekroczymy dopuszczalnej ilości fluoru. Dozwolona dawka fluoru to 0,05 mg na 1kg masy ciała. Należy pamiętać, że w paście dla dzieci, fluoru jest mniej, niż w paście dla dorosłych. Zapobieganie próchnicy jest bardzo ważne już od pierwszego ząbka, ponieważ w sytuacji, gdy zęby mleczne są zajęte próchnicą, może przenieść się z czasem na zęby stałe. Jak powszechnie wiadomo, lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, dlatego zaleca się unikania fluoru.

Jednak w niektórych rejonach Polski do wody pitnej dodawana jest większa ilość fluoru niż w pozostałych. W tym przypadku trzeba uważać na używanie pasty z fluorem. Aby dowiedzieć się, jakie jest stężenie wody pitnej w danej miejscowości, należy uzyskać informacje w miejscowym sanepidzie.

Jakie są objawy przedawkowania fluoru?

Najczęstszym powikłaniem jest fluoroza, czyli choroba objawiająca się charakterystycznymi kredowymi lub brązowawymi pasmami na przodzie zębów i nadżerkami szkliwa, które może kruszeć. Gdy dojdzie do długotrwałego kontaktu człowieka z fluorem, może dojść do fluorozy szkieletowej, która skutkuje w dalszej perspektywie zmianami w strukturze kości oraz negatywnie wpływać na stawy.

Może zdarzyć się zatrucie fluorem np. po fluoryzacji. Wtedy mogą pojawić się bóle brzucha, nudności, wymioty, łzawienie oczu, nadmierne pocenie się i ślinienie, osłabienie organizmu oraz bóle głowy. W takiej sytuacji trzeba udać się do lekarza, a wcześniej wypić szklankę mleka, który neutralizuje działanie fluoru.