Jak leczyć blizny po oparzeniach?

Tworzenie się blizny to naturalny proces gojenia się rany. W miejscu rany tworzy się tkanka łączna, która nie zawsze wygląda estetycznie. Proces gojenia się rany może trwać nawet 2 lata, a w tym czasie zaleca się w odpowiedni sposób ją pielęgnować i leczyć, by była jak najmniej widoczna.

Oparzenia skóry- czym się charakteryzują?

Oparzenia dzieli się na trzy podstawowe stopnie. Pierwszy stopień to jedynie powierzchowne uszkodzenie naskórka, objawiające się jedynie uszkodzeniem. W tym przypadku schłodzenie oparzonego miejsca zimną wodą lub lodem powinno wystarczyć.

Drugi stopień oparzenia charakteryzuje się powstawaniem pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym. Oparzenia te mogą obejmować powierzchowne warstwy skóry właściwej, a nawet sięgać do głębszych jej warstw.

Oparzenia trzeciego stopnia sięgają do tkanki podskórnej i głębiej. Jeśli zmiany sięgają do mięśni, kości, ścięgien mówimy nawet o oparzeniu czwartego stopnia. Najważniejszym celem leczenia oparzeń jest wygojenie się rany, a tym samym powstanie blizny.

Blizny po oparzeniu- jakie mogą być problemy?

Blizny po oparzeniach zwykle nie wyglądają estetycznie- mają nierówną strukturę, mogą mieć charakter przerostowy oraz niekiedy są twarde jak plastik, a tym samym mało elastyczne. Początkowo blizny są koloru czerwonego, a z czasem bledną, aż stają się zupełnie białe. Jednak nie zawsze tak jest, niekiedy barwa blizny pozostaje sino- czerwona.

Co robić, aby blizna wyglądała jak najlepiej?

W początkowym etapie leczenia bardzo ważna jest terapia uciskowa blizny. Wszelkie maści, kremy, żele na blizny po oparzeniach, można stosować dopiero po całkowitym wygojeniu się rany. Aby blizna wyglądała jak najlepiej, należy ją nawilżać i natłuszczać, ponieważ skóra w tym miejscu jest wysuszona i odwodniona, przez co przebudowa tkanki jest wolniejsza. W wielu przypadkach zalecane jest stosowanie silikonowych plastrów na blizny, które wpływają na zmniejszenie się widoczności blizn, rozjaśnienie ich, wygładzenie, a także wspiera proces rehabilitacji.

Konsekwencje blizn po oparzeniach

Blizny po oparzeniach sprawiają nie tylko problemy estetyczne, lecz niekiedy zaburzają ruchomość kończyn. Szyi lub tułowia. Mogą deformować owal twarzy, oczy lub usta. Groźne dla zdrowia są blizny przerostowe, czyli keloidy, które kwalifikują się do usunięcia chirurgicznego. Poza tym niosą za sobą ryzyko powstania nowotworu skóry. Dlatego nie warto bagatelizować problemu z uciążliwą blizną i skonsultować się z lekarzem.