Łączymy pity, czyli rozliczenie dochodów z Niemiec

Łączymy pity, czyli rozliczenie dochodów z Niemiec

0

Rozliczenie podatków musi zawsze nastąpić w kraju zamieszkania. Co jednak zrobić, jeżeli przez jakiś czas mieszkamy na terytorium innego kraju, a przez część roku mieszkamy w Polsce, razem ze swoją najbliższą rodziną? Jak wygląda cała sprawa, kiedy do Polski przyjeżdżamy na długie wakacje tylko? Warto przyglądnąć się temu jak powinno wyglądać prawidłowe rozliczenie dochodów z Niemiec.

Stałe miejsce zamieszkania, czyli rozliczenie dochodów z Niemiec

Rozliczenie dochodów z Niemiec na niemieckim terytorium powinno nastąpić wtedy, jeżeli to właśnie tam zamieszkuje na stałe. Jeżeli nasz adres zamieszkania znajduje się jednak w Polsce i to tutaj skupiają się w głównej mierze nasze interesy życiowe, to rozliczenie powinno nastąpić z polskim urzędem skarbowym. Tutaj musimy połączyć wszystkie pity z naszymi zarobkami. Warto jednak wiedzieć, że można uniknąć podwójnego opodatkowania swojego pita, jeżeli zastosujemy się do odpowiednich przepisów. 

Pomoc przy PIT-ach

Rozliczenie dochodów z Niemiec musi odbyć się na zasadzie metody zwolnienia z progresji. Jeżeli jednak nie wiemy o co w tym chodzi, to warto poprosić profesjonalne biura rachunkowe o to, aby te łączone pity z polskiej i niemieckiej ziemi rozliczyły nam w prawidłowy sposób. W szczególności, kiedy bierzemy się za to w ostatniej chwili. Niezależnie od tego, jak duże dochody osiągnęliśmy za granicą, nie można zapominać o tym, że czas na rozliczenie się ze skarbówką jest ściśle określony. Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę, żebyśmy nie musieli płacić kary.