O czym warto pamiętać, zabudowując wannę prostokątną?

O czym warto pamiętać, zabudowując wannę prostokątną?

0

Większość osób decyduje się na wannę łazienkową w kształcie prostokątnym. I choć nie jest to zbyt oryginalny pomysł, to jednak większość z nas wciąż do niego wraca. Zanim jednak wybierzemy wannę prostokątną, warto coś wiedzieć na temat jej montażu.

Oszczędzasz miejsce? To zależy!

Wanny prostokątne zwykle kojarzone są z modelami, dzięki którym możemy w naszej łazience zaoszczędzić sporo miejsca. Jednak nie zawsze tak jest. Jeśli łazienka jest bardzo mała, wanna prostokątna może nam zasłonić (w niektórych konfiguracjach) nawet wejście do niej. Co prawda producenci oferują wanny o wymiarach 70-100 cm szerokości oraz długości 120-200 cm, jednak nawet czasami tak niewielkie wymiary to zbyt dużo dla naszych łazienek.

Z kantem czy zaokrąglone?

Wanny prostokątne które większość z nas posiada w swoich łazienkach zwykle są wygodne i funkcjonalne. Jeśli jednak mamy małe dzieci, warto rozważyć zakup wanny z lekko zaokrąglonym kantem. W przeciwnym razie poruszanie się po stosunkowo śliskiej powierzchni podłogi, może być dla naszego dziecka (jak również i dla nas samych) bardzo niebezpieczne.

Zabudować, czy nie?

Wanny prostokątne występują w dwóch różnych wersjach. W pierwszej mamy do czynienia z typowo oldskulowym projektem, przypominającym stare, dobre wanny jeszcze z lat 80-tych i 70-tych. Jeśli preferujemy styl nowoczesny, nie będą one raczej dobrym rozwiązaniem, chyba, że wcześniej zdecydujemy się na ich zabudowę.

Nowoczesne wanny prostokątne nie przypominają już dawnych rozwiązań. Wręcz przeciwnie – charakteryzują się litą konstrukcją, doskonale dopasowaną do nowoczesnych, łazienkowych wnętrz. Takie wanny już same w sobie są doskonałą dekoracją, podkreślając nowoczesny i surowy charakter wnętrza.

Pomyśl o prysznicu!

Jeśli zdecydujesz się na wannę prostokątną, znacznie łatwiej będzie Ci na niej usadowić prysznic. Najlepiej będzie, jeśli kabinę prysznicową zamontujesz na jednym z jej końców. Wtedy zapewnisz sobie miejsce zarówno na komfortową, długą kąpiel, jak również na szybki, poprawiający nastrój i samopoczucie prysznic. W przypadku wanien o bardziej zróżnicowanych kształtach, montaż kabin nie zawsze będzie możliwy.

Nawet jeśli Twoja wanna prostokątna nie posiada funkcji masażu, możesz ją zaaplikować w kabinie prysznicowej. Wtedy połączysz ze sobą przyjemne z pożytecznym a przy okazji zapewnisz sobie oszczędność miejsca i masę komfortu.

Podsumowując, wanny prostokątne są doskonałe głównie dla posiadaczy średnich i dużych łazienek a także dla aranżacyjnych konserwatystów, kochających specyficzną surowość. W dalszej perspektywie można je też rozbudowywać o dodatkowe elementy (np kabinę prysznicową).