Rozszerzanie diety u niemowlaka

Rozszerzanie diety u niemowlaka

0

Podstawą żywienia dziecka w pierwszym roku jego życia jest mleko. Może być to mleko matki, bądź mleko modyfikowane. To drugie powinno być odpowiednio dobrane do wieku niemowlęcia. Kiedy jednak i w jaki sposób powinniśmy zacząć rozszerzać dietę naszego malucha?

Pierwszy pokarm dla niemowlaka

Pokarmy inne niż mleko należy wprowadzać najwcześniej w 17 tygodniu, ale też nie później niż w 26 tygodniu życia dziecka. Jest to więc czas około 5-6 miesiąca. Należy pamiętać, aby pierwsze wprowadzane do diety niemowlęcia posiłki nie miały stałej konsystencji. Powinny to być różnego rodzaju przeciery i puree warzywne lub owocowe. Z produktami stałymi niemowlę mogłoby sobie nie poradzić. Jako pierwszy pokarm dla dziecka przy rozszerzaniu jego diety idealne będzie na przykład puree marchewkowe czy przetarty banan.

Z czasem możemy próbować podawać naszemu niemowlakowi inne produkty

W 5 miesiącu życia dziecka próbujmy podawać mu produkty zbożowe, zawierające gluten. Nie powinniśmy z tym zwlekać – mitem jest, że podawanie dziecku jak najpóźniej produktów alergizujących może uchronić go przed alergią pokarmową. Podanie po raz pierwszy dziecku produktów zbożowych powinno odbyć się więc nie później niż w 12 miesiącu jego życia. Zupki dla niemowląt to również dobry wybór przy rozszerzaniu diety naszego dziecka. Możemy samodzielnie przygotowywać je w domu. Na rynku są jednak dostępne także gotowe zupki dla niemowląt, dostosowane do wieku maluchów. Produkowane są one z różnorodnych warzyw, owoców, a także mięsa (w tym ryb). Przechodzą one wiele testów jakości, które zapewniają, że będą one bezpieczne dla naszych dzieci. Takie gotowe zupki dla niemowląt wystarczy podgrzać do odpowiedniej temperatury i podać maluchowi.
W 7 miesiącu życia niemowlaka możemy spróbować podawać mu już bardzo dobrze rozdrobnione mięso czy miękkie kawałeczki warzyw i owoców.

Ważne jest, aby dieta niemowlaka była różnorodna. W przeciwnym wypadku naszemu dziecku znudzą się monotonne posiłki i stanie się niejadkiem. Dbajmy więc o to, by produkty mu podawane były urozmaicone.