Tania biżuteria – zagrożenie dla zdrowia

Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale noszenie taniej, niecertyfikowanej biżuterii o niesprecyzowanym składzie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Znaczna część tego typu wyrobów zawiera w sobie silnie uczulający pierwiastek. O czym mowa? Sprawdź!

Uczulenie na biżuterię powszechniejsze, niż myślisz

Jeśli w miejscu, gdzie przeważnie nosisz zegarek, kolczyki lub bransoletkę zauważysz zaczerwienienie albo wysypkę, nie czekaj – wykonaj testy alergologiczne! Takie objawy przeważnie oznaczają jedno – uczulenie na biżuterię. Jaka substancja jest przyczyną alergii? Sprawcą całego zamieszania jest nikiel, czyli srebrzysty metal, który jest powszechnie stosowanym dodatkiem do stali nierdzewnej. Nikiel, przeważnie w postaci powłoki, obecny jest niemal wszędzie. Stykamy się z nim podczas wykonywania makijażu, jedząc obiad czy zapinając guziki koszuli!

Przyczyny powstawania reakcji alergicznej nie są do końca znane. Zaczerwienienia, duszności czy katar są reakcją obronną organizmu na czynnik, który system immunologiczny błędnie klasyfikuje jako zagrożenie.

Leczenie

Całkowite wyleczenie alergii niklowej nie jest możliwe. Jednak specjaliści proponują środki, dzięki którym możemy wyeliminować dokuczliwe symptomy utrudniające codzienne życie. Pierwszym krokiem na drodze do zdrowia jest redukcja kontaktu z alergenem. Kolejnym – stosowanie specjalistycznych maści i żeli, czyli tak zwanych blokerów. Na stronie alergiananikiel.pl  znajdziesz nowoczesne preparaty o lekkiej konsystencji i bogatym składzie. Kosmeceutyki tworzą na skórze ochronny film, który jest dla szkodliwych jonów barierą nie do przejścia.