Czy fototapety do domu są opłacalne?

Czy fototapety do domu są opłacalne?

0

Opłacalność fototapety do domu zależy od wielu czynników, takich jak wybór wzoru, faktury czy rozmiaru fototapety. Także decyzja kto ją przyklei – my czy fachowcy wpływa na cenę fototapety. Zobaczy czy fototapety są opłacalne.

Czy fototapety do domu są opłacalne?

Opłacalność fototapety do domu zależy od wielu czynników, takich jak wybór wzoru, faktury czy rozmiaru fototapety. Także decyzja kto ją przyklei wpływa na cenę fototapety.

Urządzanie mieszkania jest przyjemną czynnością, choć zalew możliwości może być nieco przytłaczający. Jeśli chcemy sami zaaranżować całe mieszkanie, to mamy do wyboru ogromną liczbę opcji co do wyboru podłogi, ścian i umeblowania. My, weźmiemy dziś pod uwagę pokrycie ścian i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy w zestawieniu ze zwykłymi tapetami i malowaniem, fototapety są opłacalne.

Porównanie kosztów fototapet, malowania ścian i zwykłych tapet

Pragniemy zaznaczyć, że wszystkie podane koszty są orientacyjne i mogą różnić się zależnie od regionu Polski, sklepu, producenta i innych czynników dotyczących robocizny i warunków w konkretnym mieszkaniu.

Jeśli chodzi o koszty fototapet w przeliczeniu na metr kwadratowy, to są one bardzo różne, ponieważ fototapety dzielą się na różne jakościowo rodzaje. Najtańsze są papierowe, choć już rzadko spotykane, droższe są lateksowe w cenach 60-100 zł/m2 oraz winylowe w cenach 80-10 zł/m2, a najdroższe samoprzylepne na flizelinie w cenach 130-160 zł/m2. Oprócz zakupu fototapety dochodzą jeszcze koszty robocizny, które wahają się od 25 do 50 zł/m2 zależnie od pracy przy przygotowaniu ściany. Jak najbardziej fototapetę można przykleić jednak samemu i nie powinno być z tym większych problemów.

Malowanie ścian to na pewno najtańsze rozwiązanie, choć koszty farby, jakie muszą być użyte do pomalowania metra kwadratowego ściany są bardzo trudne do określenia. Koszty samej farby są bardzo różne i zależą od wielkości puszki oraz jakości farby. Tak samo ilość metrów kwadratowych jaką pomalujemy litrem farby jest inna przy różnych farbach. Generalnie jest to przynajmniej 10 m2 na litr farby więc w porównaniu z tapetami, malowanie wychodzi dużo taniej.

Tradycyjne tapety są nieco tańsze od tych drukowanych. Tak samo jak w przypadku fototapet, ceny różnią się w zależności od ich rodzaju. I tak, tapety papierowe spotkamy w cenach ok 30-40 zł za pas, gdzie wychodzi ok 5 m2, a tapety winylowe kupimy w cenach 60-120 zł za taki sam pas. Jakby nie patrzeć cena za metr kwadratowy jest dużo niższa niż w przypadku fototapet i porównywalna z cenami dobrej jakości farb.

Wady i zalety poszczególnych rozwiązań

Podstawowa różnica między fototapetami, a malowaniem ścian czy tapetami jest taka, że fototapety nadają się tylko do salonu, kuchni, sypialni i innych pokoi np. dziecięcych. Kolejna kwestia jest taka, że najlepiej wyglądają, gdy nie pokrywają wszystkich ścian, tylko np. jedną całą ścianę w salonie lub sypialni. Z tych względów powierzchnię reszty ścian musimy zagospodarować w inny sposób, a do kosztu samej fototapety musimy dodać koszt malowania innych ścian. Z kolei do niepodważalnych zalet fototapet możemy zaliczyć bogactwo wzorów, które dopasujemy do każdego wnętrza, wytrzymałość, zmywalność oraz niską hygroskopijność.

Malowanie ścian jest w pewnym sensie najbezpieczniejszą opcją dla naszych ścian. Ze względu na najniższe koszty oraz nieinwazyjność – ścianę zawsze możemy pomalować potem na inny kolor bez czasochłonnej roboty związanej z usuwaniem tapet – jest najczęściej wybieraną przez ludzi opcją. Pomalowanie ścian na jednolity kolor daje nam też pole do popisu przy aranżacji wnętrz.

Zwykłe tapety są w pewnym sensie rozwiązaniem podobnym do pomalowania ścian. Różnice pojawią się wtedy, gdy wybierzemy tapetę z jakimś wzorem lub nietypową fakturą. Jednak wybór takich tapet nie jest zbyt duży, a wzory na nich nie są tak dokładne jak te na fototapetach. Tapety mają też niestety skłonność do odklejania się i nie są tak odporne na wilgoć jak fototapety.

Tekst powstał na podstawie danych znalezionych na stronie https://www.dekowizja.pl. Firma Dekowizja jest wiodącym producentem fototapet do mieszkań, domów, a także powierzchni biurowych. W jej ofercie znajdziemy tysiące wzorów i faktur fototapet.