Kiedy kupić bonsai?

Kiedy kupić bonsai?

0

Drzewka bonsai to coraz częściej wybierane jako ozdoby domów i mieszkań. Jest to spowodowane głównie faktem, że pięknie się one prezentują. Jednak wiele osób nie ma pojęcia o tych drzewkach, co powoduje ich szybkie obumarcie. W tym artykule przedstawimy najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego drzewka bonsai.

Jak zacząć przygodę z bonsai?

Na samym początku przygody z bonsai należy wiedzieć, że najlepiej zacząć od gatunków łatwych w pielęgnacji. Nie warto startować z azaliami, które pięknie wyglądają, ponieważ wymagają one specjalnej opieki, w skład której wchodzi zapewnienie specjalnego podłoża, stabilnych warunków pod względem temperatury, określonej wilgotności powietrza oraz umiejętność poprawnego wycinania pąków. Są to czynności, z którymi nie poradzi sobie osoba początkująca, niemająca doświadczenia z bonsai, a same poradniki internetowe nie wystarczą. Tak więc na sam początek idealne są gatunki niewymagające szczególnej opieki, ale jednocześnie uczące podstaw, które pozwolą na rozwijanie pasji związanych z ogrodnictwem. Oczywiście wiele osób i tak często wybiera drogie rośliny na sam początek, które pięknie się prezentują, ale po paru tygodniach obumierają, bo nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki.

Kiedy najlepiej kupić drzewka bonsai?

Drzewka bonsai najlepiej kupować wiosną albo latem. Trzeba mieć pewność, że roślina wybudziła się już z zimowego snu. Jak to sprawdzić? Należy dokładnie obejrzeć bonsai i zwrócić uwagę na to, czy ma ono już rozwijające, dłuższe lub nabrzmiewające pąki. Jeżeli jesteśmy w stanie zaobserwować takie zmiany to znaczy, że drzewko jest gotowe do kupienia. Warto również pamiętać, że takie pąki nie mogą być martwe, czyli uschnięte i ciemne. Co więcej, bonsai najlepiej kupić, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest odpowiednia. Chodzi tutaj o brak przymrozków. Jeśli jest jeszcze na nie jakaś szansa to lepiej wstrzymać się z zakupem.

Dlaczego nie kupować bonsai zimą?

Nie warto kupować bonsai zimą (nawet do domu!), ponieważ wiąże się to z brakiem możliwości zapewnienia roślinie odpowiednich warunków wilgotności powietrza i temperatury. W takiej sytuacji liście bonsai bardzo szybko zaczną żółknąć, a następnie szybko opadną. Natomiast jeśli chodzi o bonsai, które chcemy mieć w swoim ogródku to zima również jest złym okresem na rozpoczęcie takiej przygody. Tak jak w przypadku większości roślin. Bonsai ceny są zróżnicowane i zależą głównie od wybranego gatunku oraz miejsca, w którym planujemy zakup.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai ceny.