Z jakich elementów składa się sprzęt dla nurka?

Z jakich elementów składa się sprzęt dla nurka?

0

Wydawać by się mogło, że sprzęt dla płetwonurka to po prostu pianka, płetwy i maseczka. Jednak sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, a nurek potrzebuje znacznie więcej elementów wyposażenia. Dowiedzmy się więc jakie to elementy, do czego są one nurkowi potrzebne, oraz czy nurek może zrezygnować z posiadania któregokolwiek z nich?

Maska i fajka

Maska to ten element sprzętu do nurkowania, który pozwala nurkowi zachować dobrą widoczność pod wodą. Jest to o tyle istotne, że nurkujemy właśnie po to, by zobaczyć co znajduje się pod wodą.
Fajka umożliwia oddychanie bez konieczności wynurzania się. Wyposażona jest w zawór bezpieczeństwa, który zamyka się, jeśli do wnętrza fajki dostanie się woda.
Z tych dwóch elementów można oczywiście zrezygnować, jednak już z pobieżnego opisu da się wysnuć wniosek, że te elementy sprzętu do nurkowania są niezwykle przydatne.

Skafander

Kompletując własny sprzęt do nurkowania, nie możemy zapomnieć o skafandrze, czyli piance. Jest to wykonany z pianki neoprenowej ubiór składający się ze spodni i koszulki stanowiących całość lub oddzielnych.
Rolą pianki jest ochrona nurka oraz zapewnienie mu odpowiedniej temperatury dzięki zachowaniu wolnej przestrzeni między ciałem nurka a skafandrem. Woda ogrzewa się od ciała i stanowi doskonałą izolację termiczną.
Nurek nie ma obowiązku posiadania skafandra. Może więc zrezygnować z niego, gdy pływa w ciepłych, tropikalnych wodach. Jeśli natomiast woda jest zimna – musi wyposażyć się w ciepłą, grubą piankę.

Płetwy

Płetwy służą nurkowi do poruszania się pod wodą. Pozwalają na wykonywanie efektywnej pracy nogami i wypychanie dużej ilości wody w tył, dzięki czemu nurek posuwa się do przodu. Pozwalają także zmieniać kierunek ruchu.
W zależności od umiejętności i potrzeb nurka, może on wybrać płetwy krótkie i sztywne (wówczas nurek porusza się szybciej) albo miękkie i długie (mniejsza prędkość, ale lepsza sterowność).
Płetwy to sprzęt do nurkowania, z którego nie powinniśmy rezygnować, jeśli chcemy poruszać się szybko i sprawnie pod wodą.

Automat oddechowy

Automat oddechowy pozwala nurkowi oddychać w czasie długotrwałego nurkowania bez konieczności wynurzania się. Jest to więc jeden z najważniejszych sprzętów do nurkowania. Jego budowa jest skomplikowana, więc powinniśmy się decydować wyłącznie na sprzęt wysokiej klasy, spełniający normy bezpieczeństwa.
Z automatu oddechowego nie możemy zrezygnować, jeśli nurkujemy na duże głębokości czy eksplorujemy jaskinie podwodne.

To tylko część ekwipunku dla nurka, ale elementy te są właściwie niezastąpione.

Tekst powstał we współpracy z DiveGear.pl