Zamień klasyczny parasol na zadaszenia tarasu

Zamień klasyczny parasol na zadaszenia tarasu

1

Do niedawna zdecydowana większość z nas stosowała klasyczne parasole ogrodowe, aby uchronić się przed silnym promieniowaniem słonecznym w czasie odpoczynku na tarasie. Dzisiaj wiemy, że wybór jest znacznie szerszy, a rozwiązania oferowane przez topowych producentów mogą całkowicie odmienić charakter naszego tarasu. Jak to możliwe?

 

Czy tarasola jest lepsza od klasycznego parasola?

Parasole przez długi czas królowały na naszych tarasach i w ogrodach – nie dawały nam jednak pełnej ochrony, wymagały także ciągłego przesuwania. Obecnie możemy z nich zrezygnować na rzecz znacznie lepszego rozwiązania, jakim są tarasole. Zadaszenia tarasu tego typu widywane są coraz częściej w polskiej przestrzeni architektonicznej – klienci cenią je przede wszystkim z powodu dużej skuteczności, ale i faktu, że pozytywnie wpływają na otoczenie tarasu. Jak są budowane? Co powinniśmy o nich wiedzieć?

 

Jak wznoszone są tarasole?

Tarasola zbudowana jest z profili aluminiowych – dzięki zastosowaniu aluminium malowanego proszkowo możemy być pewni, że konstrukcja oprze się wilgoci i rdzy. Jest ona projektowana w taki sposób, aby dzięki jak najmniejszej ilości podpór zadaszyć jak największy obszar tarasu. Wpływa to pozytywnie na przestrzeń i pozwala na swobodne aranżowanie. Kolor konstrukcji wybierają sami klienci – mają oni do dyspozycji paletę ponad 200 bar i kolorów drewnopodobnych. Wewnątrz konstrukcji znajduje się system oprowadzania wody.

 

Zadaszenie, które się nie nagrzewa

Dachy tarasoli tworzone są na kilka sposobów – najchętniej wybieranym jest zadaszenie lamelowe, złożone z aluminiowych profili. Lamele obracają się o 135 stopni, przez co użytkownik sam decyduje, ile światła wpada pod tarasolę. Drugi rodzaj zadaszenia tworzony jest z tkanin technicznych, zabezpieczonych przed wilgocią, nadmiernym promieniowaniem UV. Zaletą obu rozwiązań jest fakt, że nie nagrzewają się one, w wyniku czego w cieniu tarasoli panuje przyjemny chłód.