Kask do jazdy konnej kontra toczek

Kask do jazdy konnej kontra toczek

0

Każda osoba rozpoczynająca naukę jazdy konnej powinna odpowiednio przygotować się do swojej przygody. Aby pierwszy kontakt z wymagającym i niełatwym sportem nie skończył się poważną kontuzją, należy wyposażyć się w odpowiedni strój, którego najważniejszym elementem jest nakrycie głowy. W sklepach z artykułami dedykowanymi jeźdźcom znaleźć możemy dwa typy nakryć: kaski oraz toczki. Który z nich lepiej spełni swoje zadanie? Sprawdź!

Toczek? Niekoniecznie

Toczki są efektownymi nakryciami głowy pokrytymi miękkim materiałem. W połączeniu z eleganckimi bryczesami, oficerkami i stylową koszulką polo czarny toczek prezentuje się imponująco. Niestety, wykonany z cienkiego włókna szklanego toczek nie jest w stanie skutecznie ochronić głowy podczas ewentualnego wypadku. Ponadto, toczki pozbawione są regulacji umożliwiającej dopasowanie ich do obwodu głowy, co również negatywnie wpływa na ich funkcjonalność. Z toczków korzystają zazwyczaj doświadczone osoby do jazdy rekreacyjnej w wolnym tempie.

Pewna ochrona – solidny kask do jazdy konnej

Na tle toczków znacznie lepiej wypada kask do jazdy konnej. Lekki, a zarazem wytrzymały kask z grubą skorupą z tworzywa sztucznego doskonale chroni głowę podczas uderzenia o twardą, ostrą powierzchnię, a miękki środek amortyzuje wszystkie wstrząsy. Niektóre kaski wyposażone są w gąbczasty, wchłaniający pot wkład, który można wyjąć i wyprać w pralce. Dostępne w kilku rozmiarach kaski posiadają regulacje umożliwiającą dokładne dopasowanie ich do budowy anatomicznej użytkownika. Ważną częścią kasku jest niewielki daszek zabezpieczający nos. Modele dobrych marek spełniają rygorystyczne normy (CE VG1 01.040 2014-12 oraz SEI ASTM F1163-15), czego potwierdzeniem są specjalne atesty. Kaski jeździeckie dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Niektóre z nich pokryte są tkaniną upodabniającą kask do efektownego toczka.